Nowe prognozy NBP Takiej inflacji spodziewają się ekonomiści banku centralnego

Ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 r. Prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy (6,4 proc. r/r). “Przyjęte w scenariuszu prognostycznym założenie o odmrożeniu cen energii elektrycznej od 2024 r. przyczyni się jednak do wzrostu inflacji cen konsumenta ponad poziom oczekiwany w poprzedniej projekcji”…

projekcja inflacji nbp

Ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 r. Prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy (6,4 proc. r/r). “Przyjęte w scenariuszu prognostycznym założenie o odmrożeniu cen energii elektrycznej od 2024 r. przyczyni się jednak do wzrostu inflacji cen konsumenta ponad poziom oczekiwany w poprzedniej projekcji” – wskazano. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc.

Ograniczenie działań osłonowych a wzrost PKB

projekcja inflacji nbp

W 2023 roku średnioroczna inflacja wyniesie 11,9 procent, a w 2024 roku ma wyhamować do 5,2 procent – wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Inflacja w 2025 roku ma spaść do 3,6 procent. Najnowsza prognoza różni się w stosunku do raportu opublikowanego marcu.

Inflację w tym i przyszłym roku podbiją ceny energii

projekcja inflacji nbp

Jak wskazano w projekcji, osłabienie wzrostu polskiej gospodarki mogłoby pogłębić ewentualne przesunięcie w czasie wypłaty środków z unijnego instrumentu pomocy finansowej Next Generation EU, związane z późniejszą akceptacją przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy. “Krajowe wyniki gospodarcze korzystnie kształtowały się również w III kw. br., czemu sprzyjała bardzo dobra sytuacja epidemiczna, umożliwiająca realizację odłożonego popytu przez gospodarstwa domowe” – napisano w raporcie. W lipcowej projekcji zawarto także szacunki dotyczące przebiegu ścieżki PKB w kolejnych latach. W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP bank centralny podał, że Rada zapoznała się z najnowszą, lipcową projekcją inflacji i PKB.

Zmiany na polskim rynku bankowym. Następca Getin Banku sprzedany

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej (GN) w II kw. “Nieco wyższa była dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw (13,7 proc. w II kw. br. i 14,5 proc. rdr w III kw. br.). “Pomimo wysokiej dynamiki nominalnej, realne wynagrodzenia w II kw. W GN obniżyły się o 1,8 proc. Rdr, a w sektorze przedsiębiorstw o 0,2 proc. Rdr w III kw.” – wskazano. Analitycy zwrócili uwagę, że szybki wzrost płac przy wolniejszym wzroście wydajności pracy przełożył się na wzrost rocznej dynamiki jednostkowych kosztów pracy do 6,8 proc.

  1. To oznaczałoby nie tylko czwarty z rzędu miesiąc wzrostu, ale tym razem byłby on całkiem spory i dodatkowo wyniósłby wskaźnik CPI wyraźnie powyżej nawet górnego pułapu tolerowanego przez NBP przedziału odchyleń.
  2. “Byłby to jej pierwszy wzrost od marca 2023 r., co po części będzie związane ze znacznymi ogólnokrajowymi podwyżkami opłat eksploatacyjnych (zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków)” — wskazali eksperci Credit Agricole.
  3. Pozostając przy energii, istnieje również niepewność dotycząca tego, jak wzrost cen energii wpłynie na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i dynamikę wzrostu wynagrodzeń.
  4. Luka popytowa będzie stopniowo dalej rosnąć do 2033 r., co oddziaływać będzie w kierunku wyższej inflacji – wynika z listopadowej projekcji inflacji NBP.

Na poziomie 4,1 proc., w 2023 r. Na poziomie 3,5 proc. W środę Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. Obowiązującym od początku września.

Eksperymenty z czterodniowym tygodniem pracy. “U nas nie ma dupogodzin”

W komunikacie uzasadniającym tę decyzję znalazły się również kluczowe informacje z najnowszej projekcji inflacji i PKB, przygotowanej przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego za pomocą modelu NECMOD. Narodowy Bank Polski przedstawił główne elementy najnowszej prognozy swoich ekonomistów. Spodziewana jest nieco niższa inflacja, niż wskazywała listopadowa projekcja, dynamika PKB ma być podobna. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej przyznają, że powrót inflacji do celu NBP będzie następował stopniowo.

Znajdzie się na poziomie 4,6 proc., w 2023 r. Wyniesie 0,7 proc., w 2024 r. Wyniesie 2,0 proc., a w 2025 r. Znajdzie się na poziomie 3,1 proc.

Przy czym warto pamiętać, że poziom ścieżki inflacji jest bardzo mocno uzależniony od utrzymania tarcz antyinflacyjnych, które obejmują zerowe stawki VAT na żywność, czy mrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Ferrari (NYSE:RACE): RSI Alert; RACE is Very Oversold Wciąż pozostają obszary, które mogą znacznie odmienić tor dla inflacji i rozwoju gospodarki, jaki przedstawił bank centralny. Przede wszystkim wymienia się przyszły sposób kształtowania się polityki fiskalnej oraz regulacji.

Skalę rewizji w górę dynamiki cen konsumenta w scenariuszu centralnym ogranicza natomiast osłabienie presji popytowej odzwierciedlone w obniżeniu luki popytowej względem projekcji marcowej. “W ostatnim okresie utrzymywała się bardzo dobra sytuacja na krajowym rynku pracy, znajdująca odzwierciedlenie m.in. w rekordowo niskiej stopie bezrobocia” – stwierdzono w opublikowanym w poniedziałek “Raporcie o inflacji – listopad 2022 r.” Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Dodano, że pojawiają się jednocześnie sygnały “pewnego spowolnienia popytu na pracę, po okresie silnego wzrostu”. NBP przypomniał, że w raporcie założono, iż – zgodnie z ostatnimi zapowiedziami – większość powyższych rozwiązań dotyczących opodatkowania nośników energii wygaśnie wraz z końcem 2022 r. I w dalszym horyzoncie projekcji Tarcza Antyinflacyjna będzie obowiązywać w ograniczonym zakresie. “W naszej ocenie środowe dane o inflacji nie powinny mieć istotnego wpływu na krajowy rynek finansowy, ponieważ nie zmienią oczekiwań co do decyzji RPP, która wyraźnie komunikuje chęć stabilizacji stóp procentowych” — wskazali eksperci Millennium.

Wynieść średnio 4,7 proc., w 2025 r. Lekko zmaleć do 4,5 proc., a w 2026 r. I choć są to nieco bardziej optymistyczne dane niż z listopadowej projekcji (zakładano 5,2 proc. w 2024 r. i 4 proc. w 2025 r.), to wciąż Optiver zostaje najnowszym członkiem handlowym na wiedeńskiej giełdzie papierów wartościowych inflacja bazowa nie schodzi do celu (mimo wydłużenia projekcji do 2026 r.) i to może powstrzymywać RPP przed cięciami stóp procentowych. Punktowy cel NBP to 2,5 proc. Z dopuszczalnymi odchyleniami +/— 1 pkt proc.

“Ten wykres pokazuje, że prezes Glapiński zajastrzębił się na energię – stwierdzili analitycy mBank Research. Ich zdaniem projekcja wskazuje, że “inflacja bazowa będzie niższa niż wcześniej oczekiwano”. Według szacunków NBP w Polsce przebywa obecnie około 1,0-1,3 mln ukraińskich uchodźców, a ich aktywność zawodowa jest wysoka. “Według danych MRiPS do 28 października DailyFX PLUS Forex Expert Advisor br. do powiatowych urzędów pracy wpłynęło ok. 625 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy” – podano. Do spadku krajowej inflacji – jak czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu RPP – będzie się przyczyniać osłabienie dynamiki PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu.

NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – wskazano. “W przeciwnym kierunku oddziałuje natomiast wyższy niż w projekcji marcowej wkład eksportu netto, zgodnie z jego antycyklicznym charakterem. Skalę rewizji w dół krajowego wzrostu gospodarczego w br. łagodzą również wyższe nakłady brutto na środki trwałe (inwestycje – red.)” – dodano. Według marcowej projekcji NBP inflacja przy przedłużeniu tarcz antyinflacyjnych wyniesie średniorocznie 3 proc. W 2024 r., 3,4 proc w roku 2025 i 2,9 proc. Gdyby jednak przedłużenia działań osłonowych nie było, inflacja średnio wyniosłaby 5,7 proc.

A lire également

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *